Umění být kreativní

 

S určitým množstvím kreativity se narodíme všichni a jako děti ji plně využíváme. Ne jen malováním, ale i přemýšlením.

 

Vzpomeň si, když nám naši rodiče říkali už potolikáté, že zase vymýšlíš nějaké „koniny“? Jenže to je třeba zrovna kus té kreativity. Postupem času nás převálcují starosti všedního života, zařadíme se do řady stereotypů a dětská hravost se nám zdá dětinská. A to je tak velká škoda.

 

Ty si můžeš vybrat – buď kreativitu necháš uspat a celý Tvůj život bude něco jako bota koupená v běžném obchodě, která může ale tlačit nebo nechat svůj život tvořivost využívat a jít v botě ušité na míru, se kterou dojdeš daleko.

 

Chceš-li být kreativní, je to jen o Tvém myšlení

Představte si dvě ženy. Obě jsou stejně staré, mají stejnou práci, bydlí ve stejném domě. Jedna z nich dělá denně totéž stále stejným způsobem. Léta má stejnou kadeřnici a nikdy ji nezmění, i když pokaždé není s výsledkem 100% spokojená. Do práce chodí, protože se musí. Pokud se jí nepodaří nějaký problém vyřešit běžným způsobem, panikaří.

 

Druhá žena vstává doslova s chutí do života. Když se přejí české kuchyně, vyzkouší třeba indickou. Baví ji hledat nová řešení v práci, ve vztazích. Prohry jsou výzva, nikoli dno.

Vidíš ten rozdíl? Není daný tím, co dostaly do vínku, ale jak s tím pracují. Tohle je životní kreativita: nápaditost v každodennosti, přístup k řešení potíží, ke vztahům i sobě samé, v chuti objevovat nové, opouštět nefunkční, pátrat, hledat, víc užívat než se trápit.

 

Pokud máme opravdu cítit, že žijeme, potřebujeme k tomu znovu nabudit svou krativitu. Proto nezapomínej „vyživovat“ svoji pravou mozkovou hemisféru, kde jsou sny, přání, naše dětské já… A jak? Zkuste dělat následující…

 

1. Vrať se do dětských let

Děti nepřemýšlí, jestli něco dělají špatně, v nevhodnou dobu nebo jestli je to přání, které nelze nikdy splnit. To až my je třeba i nevědomky učíme sebeovládání a zaškatulkovat se. Mají tak každý den bohatý na smyslové prožitky, které nám dospělákům tak chybí.

 

Zkus to také tak jako dítě. Je jasné, že už spousta snů a přání nebude stejná jako když jsi byla malá a to je určitě v pořádku, ale spíš si z toho vezmi tu schopnost snít, dělat věci naplno a s nadšením. To co je samozřejmé, zkusit vidět jinak.

 

Zvuky, barvy, věci kolem nás – zvědom si je a zkoumej. Zvuk pračky – slyšíš tam rytmus známé písničky :)?Barva trávy – jiná je na slunci, jiná ve stínu. Uvědomuj si tu rozdílnou barevnost.  Mraky na obloze – hledej v nich obrazy, výjevy.

Toto mám osobně moc ráda a od dětství to stále dělám. Pokaždé, když se zahledím na oblohu, musím najít alespoň jeden obrázek. Najdu ho vcelku hned. Postavy, zvířata, tvary… Moje dcery to také dělají a je to i docela zábava, když jedete třeba autem na výlet a chcete omezit používání mobilů.

 

2. Znáš svoji pravou mozkovou hemisféru?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *